W House of Hope wczoraj się działo!
Po kilkumiesięcznej przewie spowodowanej zarażeniem Covid-19, już w pełni sił i zdrowia wrócił nasz przyjaciel i wspaniały pediatra – dr Chabala. Od rana badał kilkanaścioro najmniejszych Kasisjan. Na szczęście poza kilkoma anginami nie było żadnych niepokojących niespodzianek.
Na sali do fizjoterapii wspaniale rehabilitowały się nasze niepełnosprawne ruchowo dzieci. Taki uśmiech u Amandy pojawia się tylko po ćwiczeniach z fizjoterapeutką Inger – dzieci ją uwielbiają!
No a dr Sahar… trochę lizaków musiała rozdać, zanim zebrała wszystkie próbki krwi do analizy Nawet nie wyobrażacie sobie, jak zbawienny dla nas jest specjalistyczny mikroskop i inkubator do przechowywania próbek, który w zeszłym roku sfinansowaliście WY.
Po pierwsze część naszych dzieci jest nosicielami HIV albo mają już AIDS. Większość bardzo dobrze reaguje na leczenie retrowirusowe, ale niektóre trafiają do nas za późno, ze zbyt dużymi zaniedbaniami w terapii, by być pewnym czegokolwiek. Obniżenie odporności często wiąże się z powikłaniami: gruźlicą, zakażeniami bakteryjnymi i grzybiczymi, degeneracją narządów. Dlatego stan dzieci musimy oceniać regularnie i szybko reagować.
A po drugie w końcu naszym pracownikom, a jest ich ponad 50, możemy sami wykonywać bardzo szczegółowe badania krwi, wymagane cyklicznie ze względu na bezpośredni kontakt z dziećmi.
Teraz już nie musimy wozić ampułek 40 km, płacić za analizy, wszystko jest dostępne i w trybie emergency i profilaktyki od ręki! Dzięki Wam!
To że mamy zaplecze medyczne w postaci naszego szpitalika i to jak wyposażonego – gabinety zabiegowe, koncentratory tlenu, nowoczesne USG, EKG, laboratorium, aparat do morfologii, mikroskop do stwierdzania malarii, salę do fizjoterapii, stałe dostawy wszystkich niezbędnych leków – to Wasza zasługa! Pomogliście stworzyć miejsce, które pozwala nam w razie potrzeby błyskawicznie reagować i ratować nasze dzieci.
Dziś Was prosimy dalej – dorzućcie się do naszego kasiskiego oddziału ratunkowego. Rachunki medyczne przychodzą nieubłaganie. Za każde wsparcie (wiecie, że u nas nie ma małych darowizn, cieszymy się z każdej złotówki) – w imieniu naszych dzieci BARDZO dziękujemy….
Wyobraź sobie, że każdego dnia w Twoim domu prąd jest dostępny tylko przez 2 godziny. I nigdy nie wiesz, o której godzinie się pojawi i kiedy zniknie. Nie możesz zagotować wody, włączyć pralki czy naładować telefonu. Po zmierzchu toniesz w ciemnościach we własnym mieszkaniu. A teraz wyobraź sobie, że w takich warunkach żyje 250 dzieci w Kasisi, które potrzebują nie tylko ciepła rodzinnego, ale też zwykłego, codziennego bezpieczeństwa. Zambia nie ma prądu, bo zmienia się klimat. Deszcze nie padają mimo, że już dawno powinny zacząć. Większość elektrowni to turbiny wodne, ale zbiorniki świecą pustkami. Dla nas to codzienna walka z ograniczeniami, które nie powinny być dotyczyć żadnego dziecka.