Wystarczy chwila spędzona w Kasisi, by przekonać się, że ten NIE-zwykły DOM dla dzieci to także kuźnia młodych talentów.
Ku naszej radości w Kasisi malują wszyscy, począwszy od przedszkolaków. Te uwielbiają „pomagać” starszym kolegom, upiększając ich dzieła własnymi akcentami. Tym razem za poprawki wzięła się Hilaria, która uznała, że Miniva potrzebuje pomocy w dokończeniu przestworzy niebiańskich.
Warsztaty plastyczne to coś więcej niż tylko malowanie. To też możliwość dla dzieci do wyrażania własnych emocji, zwłaszcza na początku, gdy przychodzą do nas wycofane, zamknięte i pełne lęku. Czasem dzieci przychodzą do nas i za pomocą czarno-szarych rysunków próbują przepracować swoją traumę – tak jak jedna z dziewczynek, która malowała siedzenie samochodu, w którym została skrzywdzona. Z czasem na obrazach zaczynają pojawiać się kolory i marzenia – to prawdziwa terapia!
Dzięki tym warsztatom odkryliśmy też, że w Kasisi mamy kilka nieoszlifowanych diamentów malarskich. To połączenie miłości, bezpieczeństwa i możliwości wyrażenia siebie wyzwala z dzieci często skrywany przed przyjściem do Kasisi potencjał. Tak było z Judy. Całe życie postrzegana przez ludzi z zewnątrz przez pryzmat swoich braków i ograniczeń, a to właśnie jej prace przyciągały uwagę wszystkich na wystawie zorganizowanej w Galerii Narodowej w Lusace kilka miesięcy temu.
To, że możemy naszym dzieciom organizować takie zajęcia, że każdemu, kto chce, mówimy „Bierz płótno, farby i maluj”, to Wasze zasługa. To Wy dajecie dzieciom narzędzia, by mogły się rozwijać swoje talenty, odkrywać swój potencjał, ale przede wszystkim stwarzacie im przestrzeń i warunki, by mroczne wspomnienia przemieniały się w kolorowe marzenia.
Dziś Was mocno zachęcamy – podarujcie naszym dzieciom przybory malarskie! One naprawdę mają moc pomalowania ich świata jasnymi barwami!
Wyobraź sobie, że każdego dnia w Twoim domu prąd jest dostępny tylko przez 2 godziny. I nigdy nie wiesz, o której godzinie się pojawi i kiedy zniknie. Nie możesz zagotować wody, włączyć pralki czy naładować telefonu. Po zmierzchu toniesz w ciemnościach we własnym mieszkaniu. A teraz wyobraź sobie, że w takich warunkach żyje 250 dzieci w Kasisi, które potrzebują nie tylko ciepła rodzinnego, ale też zwykłego, codziennego bezpieczeństwa. Zambia nie ma prądu, bo zmienia się klimat. Deszcze nie padają mimo, że już dawno powinny zacząć. Większość elektrowni to turbiny wodne, ale zbiorniki świecą pustkami. Dla nas to codzienna walka z ograniczeniami, które nie powinny być dotyczyć żadnego dziecka.