* Suma środków zebranych w gotówce w ramach zbiórki publicznej i darowizn przekazanych online.
Dzieci obejrzały film o życiu dzieci w Kasisi. Rozmawialiśmy o marnowaniu jedzenia – stworzyliśmy mapę myśli: co ludzie marnują, dlaczego to robią i jak przeciwdziałać, co robić, żeby nie marnować, co to jest głód.
Wymyślaliśmy jakie potrawy można zrobić z czerstwego chleba, owoców i warzyw oraz wędlin. Działania kulinarne w grupie:
– robiliśmy kanapki w opiekaczu z czerstwego pieczywa,
– soki jabłkowe z jabłek z zmarszczoną skórką,
– sałatkę owocową z dojrzałych bananów, kiwi, gruszek, ananasa
Planowaliśmy wystawienie muffinek bananowych i ciast owocowych z okazji Dnia Ziemi – niestety przez pracę zdalną nie mieliśmy możliwości zainicjowania tej akcji. Natomiast udało nam się wytwory kulinarne z owoców (szaszłyki, muffinki) wystawić podczas prezentacji przedszkoli na pikniku oświatowym.
Ponadto dzieci pracowały z mapą wskazując miejsca największego głodu na ziemi, starały się wymyślać jak zapobiegać temu zjawisku.
Wyobraź sobie, że każdego dnia w Twoim domu prąd jest dostępny tylko przez 2 godziny. I nigdy nie wiesz, o której godzinie się pojawi i kiedy zniknie. Nie możesz zagotować wody, włączyć pralki czy naładować telefonu. Po zmierzchu toniesz w ciemnościach we własnym mieszkaniu. A teraz wyobraź sobie, że w takich warunkach żyje 250 dzieci w Kasisi, które potrzebują nie tylko ciepła rodzinnego, ale też zwykłego, codziennego bezpieczeństwa. Zambia nie ma prądu, bo zmienia się klimat. Deszcze nie padają mimo, że już dawno powinny zacząć. Większość elektrowni to turbiny wodne, ale zbiorniki świecą pustkami. Dla nas to codzienna walka z ograniczeniami, które nie powinny być dotyczyć żadnego dziecka.