Install flash.

SPIŻARNIA DLA KASISI

https://fundacjakasisi.pl/sites/default/files/banner/spizarnia.jpg

Środki przekazywane przez Was w ramach projektu „Adoptuj z sercem” obliczone są na zaspokojenie absolutnie minimalnych potrzeb. Chcielibyśmy jednak stopniowo podnosić poziom codziennego życia naszych dzieci. W tym celu uruchomiliśmy kolejny projekt „Spiżarnia dla Kasisi”. Chcemy dzięki niemu lepiej zbilansować posiłki dzieci i dopasować je do ich potrzeb rozwojowych. Marzeniem sióstr jest, by mogły np. trzy razy w tygodniu dawać im kurczaka (dziś dzieci jedzą mięso raz w tygodniu), dostarczać im więcej witamin, nabiału, móc zakupić specjalne wzbogacone mleko dla maluchów, które trafiają do sierocińca najczęściej z chorobą głodową i wymagają długotrwałego specjalistycznego odżywiania. Chorym dzieciom siostry pragną zapewnić odpowiednią dietę czy odżywki dostosowane do ich stanu zdrowia.

 

Poniżej prezentujemy produkty najczęściej używane w kuchni w Kasisi oraz te najbardziej tutaj pożądane. Klikając w każdy z nich, możesz dzięki zdjęciom, opisom i filmikom dowiedzieć się, jak są one wykorzystywane.  Te produkty są stale potrzebne w Spiżarni w Kasisi. Pomóż nam ją zapełnić, aby siostry mogły przygotowywać codziennie pełnowartościowe posiłki dla naszych dzieci. Możesz to zrobić jednorazowo, ale zachęcamy do stałego zlecenia dowolnej kwoty na comiesięczne zakupy.

 

Klikając w obrazek z wybranym produktem, dowiesz się także, jaki jest jego koszt. Zaznaczając „+”/ „–”, będziesz mógł sprawdzić, ile porcji danego produktu może trafić do naszej Spiżarni za kwotę, którą planujesz przekazać. Natomiast w okienku podpisanym „wartość produktów” możesz na bieżąco kontrolować wysokość kwoty, którą chcesz przekazać na jedzenie dla naszych dzieci.

 

Dla osób, które dofinansują naszą Spiżarnię, dzieci przygotowały cały szereg podziękowań - niespodzianek. Jakich? Dowiesz się tego, dokonując wpłaty (poniższy przycisk „Przekazuję”). Po jej dokonaniu otrzymasz specjalny e-mail z wyjątkowym podziękowaniem. Każda wpłata to szansa na inną, losowo wybraną niespodziankę.

 

 

 

 

PRODUKTY

Ser

Ser dostarcza energii i witamin! Jest doskonałym źródłem wapnia tak ważnego dla dzieci i młodzieży w okresie intensywnego wzrostu. Może być podawany pod wieloma postaciami : na kanapkach lub jako dodatek lub składnik  innych dań.

 

Koszt produktu szt.

Wędliny

Siostry cały czas stoją przed wyzwaniem, jakim jest uzupełnianie niedoborów białka w diecie dzieci. Obok mięsnych obiadów, które udaje nam się już dzieciakom zapewniać, choć jeszcze cały czas nieregularnie, sposobem na choć częściowe rozwiązanie tego problemu mogą być kanapki z wędliną. U nas to tradycyjne codzienne śniadanie. Dla naszych dzieciaków – rarytas, dzięki któremu mają szansę na prawidłowy rozwój.

    

 

 

Koszt produktu szt.

Dżem

Dżem powstaje z sezonowych owoców i pomaga zachować smak i trwałość owoców na dłużej. Zawiera w sobie mnóstwo witamin (głównie C), które młodym organizmom pozwalają na prawidłowy rozwój i zapobiegają wielu dolegliwościom. Od dziś naleśniki z dżemem mogą stać się przebojem naszej kasiskiej stołówki.

 

Koszt produktu szt.

Miód

 O dobroczynnych właściwościach miodu nie trzeba nikogo informować. To jeden z najcudowniejszych produktów, które dała nam natura – zawiera cukry proste, które są niezwykle łatwo przyswajane przez organizm, witaminy oraz inhibię – czynnik bakteriobójczy. W Kasisi Siostry wykorzystują często miód jako lekarstwo na drobne przypadłości dzieci. A w dodatku jest taki smaczny! I w herbacie i na kromce chleba - mniam :)

Koszt produktu szt.

Masło Orzechowe

W Afryce orzechy są bazą do przygotowania wielu posiłków. Tylko tam chyba spotkaliśmy się z tyloma sposobami na ich wykorzystanie. I dobrze! Orzechy arachidowe czyli popularne fistaszki zawierają mnóstwo wartości odżywczych. Przede wszystkim zawierają najwięcej białka ze wszystkich orzechów, a w diecie ubogiej w mięso takie produkty są na wagę złota! Orzechy serwowane w postaci masła są ulubioną przekąską naszych małych podopiecznych i są traktowane wręcz jak nagroda. Dajmy dzieciom więcej zdrowej radości!

Koszt produktu szt.

Świeże Owoce

Owoce to najbardziej naturalne i najsmaczniejsze witaminy znane pod każdą szerokością geograficzną. W Kasisi mamy wiele dzieci chorych przewlekle oraz zdarza się, że trafiają pod naszą opiekę maluchy skrajnie niedożywione. Dobrze zbilansowana dieta to dla nich szansa na szybki powrót do pełni sił i radosne dzieciństwo. 

 

Koszt produktu szt.

Ryż

Jeden 50 kg worek ryżu nie wystarcza na długo, co kilka dni musi być otwierany nowy. Aby urozmaicić menu, ryż serwowany jest w miejscu Nshimy. Przygotowywany bez przypraw jest podstawą posiłku. Podawany z fasolą w sosie znika z talerzy w mgnieniu oka. Podobno najlepiej smakuje jedzony rękami :)

Koszt produktu szt.

Banany

Banany w Afryce nie są rarytasem. Rosną i owocują bez wyjątkowej pielęgnacji przez cały rok. Stąd ich ważne miejsce w afrykańskiej diecie. Wyglądają i smakują zdecydowanie inaczej niż te polskie, bo nie dojrzewają w kontenerach szczelnie zapakowane w plastikowe torby, nadmuchane odpowiednią chemią. Na zbiory mogą poczekać na drzewach, nikt nie dba o ich krzywiznę i odcień żółtości. Smakują za to doskonale, a ich smak doceniają codziennie wychowankowie sierocińca. Przedszkolaki w przerwie między bieganiem za piłkami a eksploatacją huśtawek dostają je na drugie śniadanie.

Koszt produktu szt.

Kurczak

Niby nic specjalnego. Różne części kurczaków lądują na polskich stołach w najrozmaitszych postaciach, od rosołu poczynając na kurczaku w pięciu smakach z woka kończąc. W Kasisi kurczak, choć bardzo pożądany, ze względu na swoją stosunkowo wysoką cenę gości na talerzach zaledwie raz w tygodniu. Dla dorastających dzieci to zdecydowanie za rzadko.

Koszt produktu szt.

Repu

Dzieci bardzo potrzebują warzyw, a repu jest jednym z nich. Przetworzone liście repu Polak na podstawie ich wyglądu weźmie za szpinak. Nie pomyli się wiele, bo w smaku to coś pomiędzy kapustą i szpinakiem właśnie. Repu rośnie w ogrodzie w Kasisi, ale warzywa w nim rosnące to zaledwie kropla w morzu potrzeb, by wykarmić 250 dzieci. Zieleninę trzeba więc przywozić z farmy.

Koszt produktu szt.

Nshima

Nshima na talerzu jest najważniejsza. Ta powstająca z mąki kukurydzianej masa o konsystencji puree ziemniaczanego i smaku rozgotowanego ryżu jest w tej części Afryki tak ważna na talerzu, jak w Polsce ziemniak do schabowego… a wręcz ważniejsza: Zabijczyk nawet tuż po obfitym posiłku we włoskiej restauracji zapytany o to, czy jadł obiad, odpowie: „Of course not!“ W Kasisi wszyscy za Nshimą przepadają.

Koszt produktu szt.

Pomidory

Znane chyba pod każdą szerokością geograficzną. W zasadzie niczym się nie różnią od tych z polskich zbiorów, choć zdaniem wielu polskiego pomidora w środku lata nie zastąpi żaden inny. Podobnie jak w naszej kuchni pomidory w Afryce jada się surowe i przetworzone, są bazą zup i sosów.

Koszt produktu szt.

DLA KAŻDEGO COŚ DOBREGO - PROGRAM LOJALNOŚCIOWY

Dla wszystkich wspierających finansowo naszą Spiżarnię przygotowaliśmy specjalny program lojalnościowy „Dla każdego coś dobrego”. Ty przyczyniasz się do tego, żeby nasze dzieciaki dostały „coś dobrego” na swoim talerzu, my zadbaliśmy o to, abyś i Ty dostał „coś dobrego”, co będzie Ci przypominało Kasisi, wywoływało uśmiech czy miłe skojarzenia z Afryką.

Za przekazywane na rzecz Spiżarni kwoty pieniężne możesz bowiem zdobywać punkty, gromadzić je i wymieniać na gadżety związane z Kasisi, Zambią i naszą Fundacją oraz na Statusy w ofercie specjalnej Big Five.Przygotowaliśmy w ramach programu wiele ciekawych propozycji.

Sprawdź je...

PIĄTKOWE MYŚLI SZYMONA

Przygotowaliśmy także niespodziankę dla wszystkich, którzy cenią myśli i spostrzeżenia Szymona Hołowni.

Raz w tygodniu, w piątki, możesz od nas otrzymywać e-maile z jego wpisami. A dlaczego właśnie w piątek i co to ma wspólnego z projektem Spiżarnia, możesz dowiedzieć się tutaj...

Partnerzy